Ukrayna Nakliye 2024

Ukrayna Nakliye

Ukrayna nakliye sektörü özellikle ülkenin bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından itibaren her yıl yükselen bir ivme ile büyümektedir. Ülkemizle Ukrayna arasındaki ticaret hacmi son yıllarda 3 milyar doların üzerinde seyretmektedir ve bu hacim artış göstermektedir. Kuzey ve doğusunda Rusya ile komşu olan ülke Polonya, Belarus, Romanya, Moldova, Macaristan ve Avusturya ile de aynı sınırı paylaşmaktadır.

Sovyetler döneminde önemli bir ağır sanayiye sahip olan ülke bunu korumayı başarmıştır. Silah, madencilik, inşaat gibi önemli alanlarda kullanılan birçok ekipmanı üretebilen ülke tarım konusunda da kuvvetli adımlar atmıştır. Bundan dolayı Ukrayna ile olan karşılıklı ticaretimiz neredeyse bütün kalemleri kapsamaktadır. Bu da Ukrayna parsiyel taşımacılık seçeneklerinin karşılıklı ticaretin sağlıklı yürümesi için sahip olduğu arttırmaktadır.

Ukrayna Nakliye

Ukrayna Lojistik

Ukrayna lojistik açıdan ülkemiz için büyük fırsatlar sunan bir ülkedir. Ekonomik olarak büyük potansiyele sahip olan ülke aynı zamanda hızla gelişen birçok ekonomi ile de komşudur. İki ülke arasında ticaret hacminin yanında ülkemize gelen turist sayısındaki artış ve ülke yönetimlerinin çeşitli alanlarda imza attıkları ortaklık anlaşmaları Ukrayna’yı ülkemiz için stratejik ortak konumuna yükseltmiştir.

Türkiye ile kara sınırı paylaşmayan Ukrayna ile ticaret kara, deniz ve hava yoluyla gerçekleşmekte olup, özellikle parsiyel yüklerin taşınmasında TIR’lar tercih edilmektedir. TIR kullanımı ayrıca havaalanları ve limanlara uzak olan şehirlere yapılan sevkiyatlarda ikinci hatta üçüncü adımın planlanmasını da ortadan kaldırdığı için daha çok tercih edilmektedir.

Ukrayna Nakliye 2023

Ukrayna Parsiyel Nakliye

Ukrayna yol güzergahı rota sayısı açısından birçok alternatife sahiptir. Kara yolu olarak Bulgaristan – Romanya – Moldova – Ukrayna güzergahı yoğun olarak kullanılmaktadır. Karadeniz’in batısından geçen bu rota aynı zamanda Türkiye’yi Ukrayna’ya bağlayan en kısa karayolu rotasıdır. Karadeniz’in doğusundan geçen Gürcistan – Rusya – Ukrayna rotası bölgenin çok dağlık olması, yolun daha uzun olması sebebiyle çok özel durumlar dışında tercih edilmez.

Ukrayna nakliye seçenekleri arasında en fazla tercih edileni Ro-Ro gemileri ile yapılan deniz taşımacılığıdır. Ro-Ro gemileri kamyon, TIR ve diğer araçları taşımak için özel olarak imal edilmişlerdir. Kara yolu ve Ro-Ro gemileri ile yapılan taşımalar ortalama 10 gün içerisinde ülkeye varmaktadır. Bu süre hava, yol, gümrük şartlarına göre değişebilmektedir.

Ukrayna Nakliye Fiyatları

İSTANBUL- LVİV000.67 USD
İSTANBUL – KİEV000.98 USD
İSTANBUL – ODESSA000.99 USD
İSTANBUL – PODİLSKİ000.54 USD

Ukrayna nakliye fiyatları belirlenirken taşınacak yükün niteliği ve miktarı ile hangi rotadan taşınacağı da büyük önem taşır. Kara yoluyla veya deniz yoluyla taşınmaları yasak veya izne tabii olan yüklerin maliyetleri normal yüklere farklı olabilmektedir. Deniz yoluyla yapılacak taşımalarda gemilerin uygunluk durumu da önem taşımaktadır.

Bunun yanında standart TIR römorkuna sığmayan veya ağırlık limitlerini aşan yükler için diğer devletlerin karayollarından veya gemi ile taşıma yapılmak isteniyorsa gemi işletmecisi veya acente ile görüşmek de gerekebilmektedir. Refakatçi araç şartı bulunan durumlarda da nakliye fiyatlarında farklılıklar olabilmektedir. Bundan dolayı Ukrayna’ya göndermek istediğiniz her türlü yük için müşteri temsilcilerimizi arayabilir, aklınızda bulunan bütün soruların cevaplarına ulaşabilir ve uygun fiyatlarımızla tanışabilirsiniz.

Ukrayna Nakliye Firmaları

Ukrayna nakliye firmaları varılacak hedefe en yakın olan varış limanını seçerek hem TIR’ın yolculuk süresini azaltabilmekte hem de çeşitli riskleri oluşmadan bertaraf edebilmektedirler. Biz Şah Global Lojistik olarak Ukrayna parsiyel taşımacılık planlarımızı da yaparken tüm bunları dikkate alarak hareket etmekteyiz.

Ülkemizden aşağıdaki limanlardan Ukrayna’ya Ro-Ro gemileri ile taşımacılık yapılmaktadır;

  • Samsun
  • Zonguldak
  • İstanbul- Haydarpaşa

Bu şehirlerden hareket eden Ro-Ro gemileri Ukrayna’nın aşağıdaki limanlarına yanaşmaktadırlar;

  • Odessa
  • Simferepol

Gemilerin açıklanan rotalarına, uygunluk durumlarına ve TIR’ların ulaşması gereken şehirlere göre seçim yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için müşteri temsilcilerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna Nakliye

HİZMETLERİMİZ